Javna ustanova "Terapijska zajednica Kampus" Kantona Sarajevo osnovana je od strane Skupštine Kantona Sarajevo 2003. godine, a prvi korisnici primljeni su 01. jula 2007. godine. Ustanova je predviđena za smještaj i tretman 30 ovisnika i ovisnica o psihoaktivnim supstancama. Ovo je prva terapijska zajednica u Bosni i Hercegovini iza koje, kao utemeljitelj, stoji država. To osigurava kvalitetan program rada koji provodi kvalificirano i profesionalno osoblje.
Kampus predstavlja minijaturno društvo u kojem korisnici i osoblje imaju jasno definisane uloge, u skladu sa određenim pravilima, a koje su dodijeljene i oblikovane da unaprijede proces postizanja uvida i uspostavljanja promjena kod korisnika.
Smješten je u mjestu Rakovica, 15 km udaljenom od Sarajeva. Kampus se nalazi u mirnom okruženju odakle se pruža pogled na idličan seoski krajolik. Uz kuće se nalazi lijepo uređeno dvorište, park sa klupama, cvijeće, fontana, malo vještačko jezero, sportski teren i ostali sadržaji koji doprinose boljem oporavku korisnika.
Obzirom da korisnici borave u Kampusu najmanje godinu dana, unutrašnje uređenje treba da doprinese stvaranju sigurnog okruženja u kojem će korisnici moći da istražuju interpersonalne probleme kako bi pronašli konstruktivne načine nošenja sa emocionalnim stanjima. Stoga je cjelokupni prostor opremljen kao porodična kuća, a ne kao institucija.
Stručno osoblje, program prilagođen klijentu i lijepo uređen ambijent potpomažu oporavak osoba koje žele da se oslobode ovisnosti o psihoaktivnim supstancama.
Tretman u Kampusu se sastoji od rezidencijalnog i nerezidencijalnog dijela. Rezidencijalni dio tretmana sastoji se od tri faze:
- adaptacija,
- rehabilitacija i
- resocijalizacija.
Za provođenje planiranog programa tretmana su zaduženi radno-okupacioni terapeuti, psiholozi, socijalni radnici, sociolozi, sportski terapeuti i medicinsko osoblje.
U Kampusu se organizuju različite radno-okupacione aktivnosti kako bi korisnici razvili radne navike i vještine koje će im koristiti po završetku tretmana, te kako bi provodili vrijeme na strukturisan način.
Kako bi se korisniku pomoglo da stekne uvid u svoje ranije ponašanje, načine razmišljanja i emocionalna stanja organizuju se redovne individualne i grupne terapije sa psiholozima i socijalnim radnicima.
Organizuju se i provode redovne sportsko-rekreativne aktivnosti s korisnicima.
Medicinsko osoblje prati zdravstveno stanje korisnika i obavlja redovne medicinske preglede kako bi se spriječile i liječile moguće zdravstvene poteškoće.
U terapijskoj zajednici paralelno sa tretmanom korisnika provodi se individualna i grupna porodična terapija, a koja je veoma značajna za uspješno održavanje korisnikove apstinencije po završetku tretmana u Kampusu, kao i stvaranje funkcionalne porodične sredine.
Korisnik je aktivan učesnik u terapijskom procesu, te nosi glavnu odgovornost za postizanje ličnog rasta i napretka u cilju smislenijeg i potpunijeg života.
Nakon završenog rezidencijalnog dijela tretmana korisnici se mogu uključiti u program podrške u cilju lakše reintegracije u društvo.